Gyémánt

A gyémánt a Földön található legkeményebb anyag, 10-ből 10 pontot elérve a Mohs-féle keménységi skálán. Többek között ezt teszi a legismertebb és legkeresettebb drágakővé. A gyémánt a szén allotróp módosulata, és az egyetlen drágakő, amely egyféle elemből áll, a szénből.

A gyémánt értékét a ’4C’ (angolul: Color, Cut, Clarity, Carat) azaz a szín, csiszolás, tisztaság és karát (ct) súly határozza meg. Minél jobb minőségű, és nagyobb egy kő, annál értékesebb. Ez a drágakő majdnem minden színben előfordul: rózsaszín, piros, kék, zöld, narancs, sárga, barna, szürke, fekete és a legismertebb: fehér. A színes gyémántok értéke eltér a fehérétől. Minél ritkább egy szín, annál drágább. A rózsaszín, piros, kék, zöld és lila gyémántok ára extrém összegeket is elérhetnek, míg a barnás és pezsgőszínűek ára lényegesen alacsonyabb a fehérénél.

A kibányászott nyers gyémántok bonyolult és összetett csiszolás során kapják meg végleges formájukat. A gyémántok extrém kemények, ám jól hasíthatóak, ezért csiszolásuk csak másik gyémánttal (vagy ipari gyémánttal) lehetséges. Komoly matematikai számításokat, fizikai tulajdonságuk ismeretét és tapasztalatot igényel ez a folyamat. A végső cél egy olyan csiszolt gyémánt létrehozása, amely maximalizálja a kő fényszórását, ragyogását, színét, tisztaságát, mindezt úgy, hogy megformázása alatt a legkevesebb súlyt veszítse.

Gyémánt csiszolási formák:

Zafír

A legtöbben mélykék drágakőként gondolunk a zafírra, holott a színskála csaknem valamennyi színében létezik: van zöld, narancsszínű, sárga, fehér és rózsaszín (pink) változata. A zafírok a korund nevű ásvány variációi, mely az alumínium-oxid kristályos formája. A tiszta korund átlátszó, a drágakövek színe a különböző – többnyire vas vagy titán – fémszennyeződéseknek köszönhető. A zafírokra jellemző a pleokroizmus, azaz a kő színének árnyalata és intenzitása a szerint változik, hogy mely szögből vizsgáljuk.

A zafír kivételesen kemény drágakő, a Mohs-skála 10-ből 9 pontra értékeli, ami azt jelenti, hogy csak a gyémánt „múlja felül”. Lenyűgöző színváltozatai, az ékkövek intenzív tüze, valamint keménysége (tartóssága) miatt népszerűsége az ókor óta töretlen, egyike a négy legismertebb drágakőnek. Általánosságban igaz, hogy a mélykék színű, szennyeződésektől és zárványoktól mentes zafírok a legértékesebbek, ugyanakkor a rózsaszínes-narancs változatok, az ún. padparadsa zafírok sokszor még ennél is magasabb áron kelnek el.

Rubin

A rubin – csak úgy, mint a zafír – a korund ásványcsoport tagja, az alumínium-oxid kristályosodott formája. A tiszta korund átlátszó, a rubin színe a króm fémszennyeződésnek köszönhető. Színe lehet rózsaszínes, lilás, narancssárgás vagy barnás piros, a benne található króm és a vas mennyiségtől függően. A fémszennyeződések mennyisége a bányászási hely földrajzi adottságaitól is függ, így alakultak ki például a „Thai rubin” vagy a „Burmai rubin” nevek, amik a drágakövek tipikus színeire utalnak.

A rubin kivételesen kemény drágakő, a Mohs-skála 10-ből 9 pontra értékeli, ami azt jelenti, hogy csak a gyémánt „múlja felül”. A különlegesen szép színe, ragyogása és keménysége teszi népszerű drágakővé, már az ókori ékszerekben is fellelhetőek voltak. A természetes rubinok iránti kereslet megsokszorozódott az elmúlt években. Jó minőségű, ritka daraboknak a karátonkénti ára sokszor magasabb, mint a legszebb gyémántoké. A legpompásabb piros színt vérvörösnek hívják és ára jóval a más árnyalatú rubinoké felett van

Smaragd

A smaragd a berill ásványcsoport egyik módosulata, csakúgy, mint az akvamarin és a morganit. A smaragd név a görög „smaragdos”-ból ered, ami zöld követ jelent. A tipikus smaragdzöld szín akkor alakul ki, amikor a színtelen berill króm nyomelemmel szennyeződik. A sárgás és kékes-zöld is megtalálható a színárnyalatai között. A kolumbiai smaragd a legismertebb és értékesebb, és az ország egyik legértékesebb exportcikke. A szomszédos Brazíliában kitermelt smaragd króm helyett vanádiummal szennyeződik. A kolumbiaiak ezt nem hajlandók smaragdként elismerni, ezért ők zöld berillként emlegetik.

A smaragd képződése során rengeteg megpróbáltatáson megy keresztül, emiatt sok és sokféle zárvány található meg benne. Ezért tisztaságának értékelés szabad szemmel történik, nem úgy, mint a többi drágakő esetében, ahol 10x nagyítás alatt vizsgálják őket. A zárványmentes smaragdok nagyon ritkák, karátonkénti áruk több tízezer dollárt is elérhet.

A tiszta berill kristály keménysége 7.5-8 ast ér el a 10-ből a Mohs-féle skálán. A benne található zárványok rideg és törékeny anyaggá teszik, emiatt csiszolása és ékszerbe foglalása extrém figyelmet, pontosságot és tapasztalatot igényel.

Turmalin

A Turmalin az egyik legkedveltebb drágakövünk, amelyet mind kollekcióban, mind egyedi tervezéseink során szeretettel választunk.

A Turmalin kristály a Mohs-féle skála alapján 7-7,5-es keménységű.

45 féle színárnyalatát különböztetjük meg.

Legfontosabb lelőhelyek: Brazília, Afganisztán, Australia, India, Kenya, Madagaszkár, Mianmar, Namíbia, Nepál, Nigéria, Oroszország, Sri Lanka, USA, Tanzánia.

Nemcsak gyönyörű, de jótékony hatásairól már az ókortól beszámolnak.

Elsődlegesen az önbeteljesedés köve. Segít visszatéríteni, ha letérnénk a helyes útról, és segít elérni a belső békét. Megtisztítja a csakrákat, enyhíti a félelmet, növeli az önbizalmat, egyensúlyba hozza a jobb és a bal agyfélteket. Kiegyensúlyozza a jin- és jang energiáit, megszünteti a feszültséget.

Turmalin drágakő kollekciónk az arany bármely színárnyalatával párosítható, gyémánt és más drágakövek szabad kombinációjával, királynői megjelenést kölcsönöz!

Akvamarin

Neve a latin tengervízből ered, amit jellegzetes színe után kapott. Csakúgy mint a smaragd, a berill ásványcsoportba tartzozik. Vassal való elegyedéd során nyeri el kék színét. Néha zöldes és sárgás árnyalatban is előfordul, de a világos-, közép-, és mélykék árnyalatok a leggyakoribbak.

Mohs-féle keménység: 7,5-8

Legjelentősebb lelőhelyek: Brazília, Madagaszkár, Oroszország, USA.

Morganit

A berill csoport tagja smaragd és az akvamarin mellett. A morganitot más néven rózsaberillnek is hívják. Világos rózsaszín, ibolyaszín és lazacrózsaszín változatai léteznek. Nevét J.P. Morgan amerikai bankárról és gyűjtőről kapta.

Mohs-féle keménység: 7,5-8

Lelőhelyek: Afganisztán, Brazília, Kína, Madagaszkár, Mozambik, USA, Zimbabwe.

Opál

Az opálok között megkülönböztetünk csillogó nemesopálokat, vörös színű, mexikói tűzopálokat és közönséges opálokat. Ezek fizikai tulajdonságai nagyon eltérőek.

A nemesopálok különlegessége az ‘opalizálás’ amely egy szivárványszerű színjátszás, ami aszerint változik, hogy milyen szögből nézzük a követ.

Az opál mindig tartalmaz valamennyi vizet (3-30%).

Mohs-féle keménység: 5,5-6,5

Lelőhelyek: Ausztrália, Brazília, Etiópia, Indonézia, Japán, Mexikó, Oroszország, USA.

Ametiszt

Az ametiszt a kvarccsopot legismertebb és legkedveltebb tagja. (ide tartozik még például a Füstkvarc, Citrin, Hegyikristály, Rózsakvarc) Neve görög eredetű, józanságot jelent, az ókorban az ittaság ellen használták. Régen természetfölötti erőt tulajdonítottak neki: szerencsét hoz, vég a varázslatoktól és a honvágytól.

Színe világos lilától a  sötétliláig terjed.

Mohs-féle keménység: 7

Lelőhelyek: Brazília, Madagaszkár, Zambia, India, Kanada, Mexikó, Oroszország, Sri Lanka, USA.

Gránát-csoport

Különböző színű,hasonló kristályszerkezetű és kémiai összetételű drágakövek tartoznak ebbe a csoportba

Mohs-féle keménység: 6,5-7,5

Pirop: Piros, barnás (rózsaszínes változata a Rodolit)

Almandin: piros, lilás

Szpesszartin: narancstól barnásig

Grosszulár: zöld, sárga, barna (Hesszanit)

Andradit: fekete, barna, sárga, zöld (Demantoid)

Uvarovit: smaragdzöld

Topáz

Nevét valószínűleg a Vörös-tengerben fekvő Zeberget-szigetről kapta, amit korábban Topazosznak hívtak.

Leggyakoribb színei a sárga (vöröses, barnás, narancssárgás) a világoskék, a barna és a rózsaszín. A vas meg a króm adja a színét a drágakőnek.

Mohs-féle keménység: 8

Lelőhelyek: Brazília, Afganisztán, Kína, Japán, Madagaszkár, Mexikó, Mozambik, Sri Lanka, Ukrajna, Nigéria, USA.

Spinell

Az oxidásványok közé tartozó Spinellt gyakran tévesztik össze a Rubinnal, ami a hasonló színárnyalatukból ered. A Spinell ugyanis legtöbbszőr a piros és a vérvörös közötti színskálán mozog, de szinte bármilyen árnyalat fellelhető belőle: rózsaszín, kék, zöld, barnás vagy akár fekete. A megtévesztő hasonlóság miatt hitték sokáig például, hogy az angol koronaékszerekben – a Fekete Hercegben és Timurban – is rubin található. Az utólagos vizsgálatok azonban kimutatták, hogy Spinellek ékesítik őket. Érdekesség, hogy míg egyes drágakövek minőségét a zárványok ronthatják, addig a Spinelleket gyakran ezek teszik egyedülállóvá.

A Mosh-skálán 8-as keménységű drágakő a világ számos területén, például Olaszországban, Oroszországban, Svédországban, Mianmar (Burma) de Brazíliában és Ausztráliában is fellelhető, az ékszeriparban pedig már régóta használt és kedvelt ásvány. Szerencsére Magyarországon is egyre nagyobb népszerűségnek örvend.

Holdkő

Egy igazán különleges, mondhatni spirituális drágakő, mely a Mosh-skálán 6-os keménységű, tehát listánkban a „legpuhább” ásvány. Népszerűségét a sejtelmes színének köszönheti, hiszen fehéres, sápadtszürkés, kissé átlátszó árnyalatát kékes irizálás kíséri. Nemigen létezik hozzá hasonló ékkő, így könnyen felismerhető, még a szakavatatlan szem számára is.

Elnevezését a Hold sejtelmes kékesfehér-szürkés fényjátékáról kapta. Legjelentősebb előfordulási helye Srí Lanka, de előfordul még Brazíliában, Madagaszkár szigetén, Ausztráliában és az USA bizonyos államaiban.

A nőiesség kövének tartják, és egyes hiedelmek szerint segít csökkenteni a szervezetben felgyülemlett negatív energiákat, ezáltal pozitívan hat a stressz okozta betegségekre is, mint a reflux vagy depresszió.

Kunzit

A Kunzit drágakövet 1902-ben fedezték fel, elnevezését pedig egy drágakőszakértőről, Kunz-ról kapta, aki először tanulmányozta ezt az ásványt áthatóan. A Mosh-skálán 7-es keménységet elérő Kunzit gyönyörű rózsaszín és ibolyás árnyalatokban lelhető fel, ami miatt gyakran tévesztik össze az Ametiszttel, de olykor még a Turmalinnal is.

Legjelentősebb lelőhelye Kalifornia, de előfordul még Brazíliában, Madagaszkár szigetén és Felső-Burmában.

A szeretet ékkövének is szokták nevezni, és bizonyos hiedelmek szerint fokozza a boldogság érzetet, illetve pozitívan hat az idegrendszerre.