A mindennapok során egyre sűrűbben találkozunk ezzel a témával. Leggyakrabban a vendégeink kérik ki szakmai segítségünket, hogy hogyan állapíthatják meg egy ékszerről, hogy az valóban kézműves, gondosan megmunkált termék, vagy esetleg egy sorozatgyártott, kevésbé minőségi kialakítás.

Mielőtt azonban belemennénk a legfőbb ismertetőjegyek elemzésébe, szeretnénk kiemelni a két eljárás közötti legnagyobb különbséget, mely nem más, mint a befektetett munka.

Míg az öntvény ékszerek – ahogy nevükből is látszik – egy előre elkészített öntvény felhasználásával készülnek, így az előállítási költségük ugyan alacsonyabb (általában), azonban a befektetett munka és az eljárás hiányosságaiból fakadó minőség is alacsonyabb, mint a kézműves előállítás esetén.

A kézzel készült kreációk tehát való igaz, hogy magasabb árfekvésben mozognak, mint a legtöbb ékszerüzletben/kereskedőnél kapható sorozatgyártott termékek, de minőségük, és ezáltal az élettartamuk is jóval kimagaslóbb, az egyediségükről nem is beszélve!

Most, hogy a két eljárás közötti legfőbb különbséget tisztáztuk, nézzük, valójában hogyan készülnek az adott szegmensből érkező ékszerek, és mik a leginkább észrevehető ismertetőjegyek.

Az öntvény ékszer legtöbb esetben egy 3D technológiával megalkotott modell alapján készül. Az öntvény forma általában viaszból készül, melyet az eljárás során leöntenek forró arannyal, így a viasz kiolvad és a helyén megszilárdul az arany.

Ezzel szemben a kézműves eljárásnál egy lemez vagy henger alakú, kifejezetten ötvösmunkához készített aranyból, kihengerelés, fűrészelés, kalapácsolás, reszelés, vésés, csiszolás, forrasztás, és egyéb kézi megmunkálás útján alakítják ki az adott ékszereket.

A legfőbb különbségek:

  • Az öntvény aranyban található buborékok miatt – melyek az eljárás során keletkeznek – az ékszer szerkezete jóval sérülékenyebb. Ezek a kialakítások súlyra könnyedebbek a kézműves társaiknál.
  • Mivel az öntvény ékszereknél nincs kézi utómunka, így gyakran figyelhetők meg rajtuk apró megfolyások és csonkok, amiket reszelés és csiszolás útján lehetne korrigálni – ezeket a kézműves eljárás ugyebár alkalmazza, így azoknak az ékszereknek teljesen eldolgozott, hibátlan a felületük.
  • Az öntvény ékszerek általában ródiumozottak.
  • A két eljárás között szerkezeti eltérések is megfigyelhetők, mint a vékonyabb karmok és sínek (természetesen az öntvények esetében), bár ezt laikus szemmel már nehezebb észre venni.
  • A kézműves ékszerek utólag is alakíthatóbbak!

Összességében az a konklúziónk, ha egy életre szóló, egyedi és kiemelt minőségű ékszert szeretnél, mindenképpen válaszd a kézzel készült termékeket.

További kérdés és érdeklődés esetén állunk rendelkezésedre!

– SMD csapat

Kép: Blush Wedding Decor styled shoot